(zatvori)

Ovo je igrač koji je svojim golom oborio zakone fizike (VIDEO)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Iako je je prošlo 21 godina od kada je postignut fantastičan ovaj pogodak o njemu je dugo raspravljao fudbalski svijet.

Pogodak je postigao Roberto Carlos Francuzima 1997.godine.

Putanja lopte koja kao da je prkosila svim zakonima fizike je otkrivena, potvrdili su naučnici koji su analizirali po mnogima najbolje izvedeni slobodni udarac u nogometu svih vremena.

Carlos, tada brazilski reprezentativac, postigao je gol s više od 35 metara nakon što je uzevši veliki zalet loptu udario s vanjskim dijelom lijeve noge. Zaobišla je ona živi zid sačinjen od četvorice Francuza i u širokom luku (sakupljač lopti udaljen desetak metara od gola sklonio se da ga ne pogodi) sjela uz vratnicu Benitezova gola tokom susreta u Lyonu 1997. godine.

Ono što se tog dana dogodilo uistinu je bilo nešto posebno. Taj gol je u sukobu sa zakonima fizike, ali moguće ga je vidjeti ponovno” kazao je David Quere, član tima koji se njime bavio i koji su to dokazali na primjeru s pištoljem.

Meci ispaljeni pri brzini 100 km/h pod vodom, što je otprilike bila i brzina lopte nakon Carlosovog udarca, kretali su se sličnom spiralnom putanjom i potvrdili Magnusov efekt, zaslužan za zavojito kretanje rotirajućeg tijela. Spiralni efekt lopta postiže u 40-ak metara leta, a pri usporavanju Magnusov efekt sve se više naglašava i stvara zavojnicu, navodi se u istraživanju.

Najvažnije je da pri usporavanju lopta i dalje ima jednaku rotaciju. Kada su Michel Platini ili David Beckham pucali slobodne udarce s 20 metara loptu su “savijali” u luku. To nije slučaj kod gola Roberta Carlosa koji je to mogao postići zbog udarca s veće daljine. Takvo je što moguće ponoviti, ali pod uvjetima da je lopta udarena jako s nekih 40-ak metara i da joj igrač da rotaciju” zaključio je Quere.

Nakon svega prisjetimo se ovog fasntastičnog gola:

(index.hr)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.